O Ateliéru Rychta
Na Výstavišti

rychta galerie

Na dobu nezbytně nutnou přesouváme všechny denní aktivity z Ateliéru Rychta na Střídačku do Malé sportovní haly.

Střídačka je nově zařízený prostor, ve kterém můžeme nerušeně tvořit, kutit, hrát si, cvičit i pracovat. Až nám stavební práce na levém křídle Průmyslového paláce dovolí, a my doufáme, že to bude za několik málo měsíců, vrátíme se zpátky na Rychtu.

Plánované večerní akce budou i nadále probíhat v Ateliéru.

rychta na stridacce

Malou sportovní halu najdete vedle pravého křídla Průmyslového paláce.


Nový prostor pro děti i dospělé

Bývalá restaurace U Primasů z roku 1908 se po loňské rekonstrukci proměnila na prostor pro trávení volného času dětí i dospělých a dostala název Ateliér Rychta.
Rychtu naleznete za Průmyslovým palácem vedle bistra Artyčok v těsné blízkosti Stromovky. Děti tady mohou využít dětské hřiště s pískovištěm, rodiče uvítají lavičky a bistro Artyčok. Další velké dětské hřiště, pískoviště a lanové centrum je odsud vzdáleno jen pár desítek metrů v dolní části areálu Výstaviště.

Budova je rozdělena do dvou pater. Ve spodní části (v galerii) je dlouhodobě umístěná výstava Květina, která prostřednictvím obrazů vyjadřuje, jak se měnil pohled na květinu v průběhu času až dodnes s doplňujícím vyžitím pro děti (koláže, puzzle, fotokoutek…). V horním patře vznikl ateliér uzpůsobený pro konání kroužků, příměstských táborů, workshopů a přednášek nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pořádají se zde firemní akce nebo rodinné dny. V dopoledních hodinách využívají Rychtu školky a školy pro kreativně-vzdělávací programy.

Víkendy patří hlavně rodinám. Téměř každou sobotu nebo neděli se zde koná výtvarný workshop nebo jiný program pro děti a rodiče. Připravujeme i večerní program, který nabídne besedy se zajímavými osobnostmi, hudební vystoupení, výtvarné a kreativní večery a další.

Co najdete v okolí

  • Dětské hřiště s pískovištěm
  • Bistro Artyčok s teplými nápoji a jídlem
  • Veřejné parkoviště v areálu Výstaviště
  • Tramvajová zastávka 5 min. od budovy Ateliéru
  • Park Stromovka

Prostor Rychty si můžete pronajmout pro soukromé i firemní oslavy, párty, setkání či workshopy. Více o pronájmu najdete zde.

Historie

Pozdně secesní pavilon dvorního pivovaru U Primasů s dřevěnými prvky s decentní geometrickou dekorací se dochoval coby jeden ze dvou posledních pozůstatků velké Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory z roku 1908. Budova postavená podle návrhu Richarda Klenky, rytíře z Vlastimilu, se nachází ve svahu severně od západního křídla Průmyslového paláce. Jako jeden z mála soukromých pavilonů zůstal na Výstavišti zachován, podobně jako pavilon pivovaru v Plzni, známý pod názvem Petzoldova restaurace neboli Bohemia.

Pavilon byl postaven přibližně na místě, které bylo tradičně využíváno k pohostinství. Při výstavě roku 1891 stála zhruba na tomto místě ochutnávárna vín a kakaa, ale i cukrárna. Pojmenování „Rychta“ pochází z dob PKOJF, restaurace Staročeská Rychta zde byla i v průběhu Všeobecné československé výstavy v roce 1991.

Kde:

za levým křídlem Průmyslového paláce

Kdy:

otevřeno denně dle programu

Kontakt:

e-mail: rychta@navystavisti.cz

Vojta Müller
Dramaturgický a provozní manager Ateliéru Rychta
Telefon: +420 608 348 327
e-mail: vojtech.muller@navystavisti.cz

Honza Šimr
Umělecký vedoucí Ateliéru Rychta
Telefon: +420 725 897 749
e-mail: jan.simr@navystavisti.czNa co zajít do Ateliéru Rychta?